6. eneatips: Skeptiķis – Lojālists - Personības pilnveidošanas centrs
 • +37167292808
 • +37128336927

Pastāsti man un es aizmirsīšu, parādi man un es iemācīšos, iesaisti mani un es sapratīšu. Tetons Lakota

6. eneatips: Skeptiķis – Lojālists

Uzvedība

Sešinieks dzīvo pēc principa: nekad nevar zināt, kad kaut kas aizies greizi, tāpēc viņš skatās uz situācijām no dažādām pusēm un analizē tās uz iespējamajiem riskiem. Sešinieka talants ir paredzēt visliktāko gala rezultātu un viņam ir nepārvarama tieksme tam sagatavoties. Sešinieks tic, ka sliktais nenotiek tikai pateicoties tam, ka viņš tam sagatavojās jau iepriekš. Vēl viena Sešinieka stratēģija ir meklēt sabiedrotos vai citus ārējus atbalstus. Kad tas tiek atrasts, Sešiniekam rodas iekšēja cīņa: pakļauties vai stāties tam pretī. Viņam raksturīgs ir nepiekrist jeb ieņemt pretēju pozīciju, pat ja pats Sešinieks piekrīt dzirdētajam viedoklim. Viņš ir ļoti lojāls cilvēkiem, kuri ir nopelnījuši viņa uzticību.

Iespējams, piederi pie 6. tipa, ja šos apgalvojumus vari attiecināt uz sevi:

 • Tu bieži analizē visas iespējamās sekas, pirms pieņem lēmumu;
 • Autoritātēm Tavā dzīvē ir svarīga nozīme. Tu esi vai nu ar viņiem, vai pret;
 • Tu identificē sevi ar labajiem darbiem un aizsargā nelaimīgos un vājos;
 • Tu bieži esi skeptiski noskaņots – domājot: “Jā, bet …” vai “Bet no citas puses …”;
 • Tev ir ieradums prātot, vai pieņēmi pareizo lēmumu;
 • Tu meklē slēptos nolūkus, kas var ietekmēt sadarbību;
 • Tu esi ļoti uzticīgs saviem draugiem un esi spēcīgs atbalsts viņiem;
 • Izsakot pretēju skatupunktu, Tu centies līdzsvarot viedokļus.

Stress

Sešiniekam stresu izraisa saspringtas situācijas vai situācijas, kad daudz uzdevumu. Kad lēmums jāpieņem ātri, bet laika visu izskaitļot un apdomāt nav. Kad nav iespējams paredzēt visas iespējamās sekas un sagatavoties sliktākajam. Stresu radīs arī aizdomas, ka kādam te ir slēpti nodomi. Tad Sešinieks pāriet Trijniekā un viņa uzvedība mainās. Sešinieks var sākt haotiski un nervozi darboties, jo gaidīšana nav izturama, labāk iesaistīties darbībā. Viņam parādās enerģija rīkoties, jo nav iesprostots savā prātā. Stresā Sešinieks var sākt uztraukties par savu statusu, cenšas pareizi izskatīties, izmantot pareizos žestus, terminoloģiju un attieksmi, lai apkārtējie cilvēki viņu pieņemtu kā līdzvērtīgu. Pozitīvs šīs pārejas aspekts ir tas, ka viņš sāk iet uz priekšu, ātri pieņem lēmumus un tikpat ātri tos realizē.

Komforts

Komforts Sešiniekam ir tad, kad viss apkārt ir pārbaudīts, drošs un nebriest nekādas pārmaiņas. Nav jāpieņem lēmumi un viss ir kā agrāk. Mājīgos apstākļos, kad blakus ir uzticami cilvēki, tad Sešinieks pāriet Devītniekā. Komfortā viņam domas nomierinās un apziņa pievēršas ķermenim. Prātā vairs nav tik daudz tēlu, atslābst piesardzība un skepse mazinās, viņš atveras apkārtējiem un videi un bauda to. Sešiniekam parādās drošības izjūta un spēja uzticēties un viņš ļauj sev sajust pasaules labvēlību, nevis kā ideju, bet kā taustāmu realitāti. Komfortā Sešinieks realizē sevi, kļūst sabalansēts un stabils savās vēlmēs. Komforta pārejas izaicinājums var kļūt tas, ka notiekošā baudīšana izraisa nemieru un paniku, ir vēlme saprast ar prātu, kas notiek.

Motivācija

Bailes – Netiek izjustas tieši, bet vairāk kā pastāvīga trauksme vai slikta nojauta – kaut kas var aiziet greizi, kaut kur aiz stūra man draud briesmas. Tāpēc jābūt modram, jāparedz viss iespējamais jau iepriekš, lai vienmēr būtu gatavs sliktākajam.

Fiksācija (pamatstratēģija)

Šaubas - Trauksme un sliktā nojauta rada pastāvīgas šaubas. Sešinieks nemitīgi visu analizē un atrod pretrunas savos un citu cilvēku viedokļos, nodomos un kompetencē. Lai sevi pasargātu no iespējamiem draudiem, viņš cenšas visu paredzēt un apskatīt no vairākiem skatu punktiem.

Stiprā puse

Drosme - Saikne ar milzīgu iekšējo spēku, dod drosmi rīkoties, neraugoties uz iekšējo nepārliecinātību. Drosme noticēt tam, ka viss būs labi.

Būtība

Ticība -  Nelokāma ticība labajam un tam, ka eksistē kaut kāds spēks, kas pasargā visas dzīvās būtnes. Ticība tam, ka  mēs esam Visuma daļa un atbalsts vienmēr ir ar mums.

Attīstības ceļš

Sešinieka attīstības ceļš ir spēja atslābināties un apstādināt negatīvās fantāzijas. Kad viņš atbrīvojas no šaubām un attīsta uzticēšanos sev, citiem cilvēkiem un notiekošajam. Kad Sešinieks drosmīgi uzņemas atbildību par savu dzīvi un uzdrīkstas dzīvot pēc savām vēlmēm. Tas viņam dod iespēju saņemt piekļuvi tādai būtības izpausmei, kurā ir patiesi stipra ticība tam, ka viss patiešām būs labi.

Dzīves uzskati:
 

 • Dzīve ir neparedzama, un apkārtējā pasaule nav droša;
 • Lai justos drošībā man, jāatrod uzticami sabiedrotie;
 • Nedrīkst uzticēties cilvēkiem, tos nepārbaudot;
 • Ar cilvēkiem, kuriem pieder vara, jābūt možam, jo viņi var ļaunprātīgi izmantot savu ietekmi;
 • Nekad neparko nevar būt pārliecināts uz visiem 100 %. Uz visu var paskatīties, kā minimums no divām pusēm;
 • Labāk sagatavoties vissliktākajam, nekā skatīties uz pasauli caur rozā brillēm;
 • Izcelties nav droši.

Sešinieku pārstāvji

Mūsu klienti